ZAREJESTRUJ PRODUKT

Jak wygląda praca fotografa na Igrzyskach?

Rozmawiamy z Piotrem Nowakiem, fotografem Rzeczpospolitej, który kilka dni temu wrócił z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Panie Piotrze, które to były Pana Igrzyska?
P.N. To były szóste igrzyska, które obsługiwałem, licząc także zimowe.
Wcześniej były zimowe igrzyska w Turynie, letnie-w Pekinie, zimowe w Vancouver, letnie w Londynie i zimowe w Soczi.

09/08/2016 RIO DE JANEIRO LETNIE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE RIO 2016 TURNIEJ SIATKOWKI MACZ POLSKA-IRAN NZ BARTOSZ KUREK FOT. PIOTR NOWAK

TURNIEJ SIATKOWKI, MECZ POLSKA-IRAN
FOT. PIOTR NOWAK


To ma Pan duże doświadczenie i sporo odniesień. Jak więc Rio wypada na tle wcześniejszych olimpiad?

P.N. Każde mają swoją specyfikę, te w Rio także. Pekin jest przez wielu, także przeze mnie oceniany najlepiej. Głównym powodem była innowacyjna kontrola bezpieczeństwa, odbywająca się już w hotelach dla dziennikarzy. W Rio przy wejściu do parku olimpijskiego – głównej areny igrzysk – tworzyły się gigantyczne kolejki a nie muszę mówić ile metalu nosi ze sobą każdy z fotoreporterów i ile trwać musiała kontrola. Transport to newralgiczna strona każdych igrzysk. W Brazylii odległości miedzy arenami były średnio 50 kilometrowe i nie było właściwie innej alternatywy dojazdów. 4 godziny w autokarze to właściwie codzienna norma. Władze Londynu np. zafundowały dziennikarzom kartę na wszystkie środki komunikacji miejskiej, co było udogodnieniem niebywałym. Rio zdobyło się na zaledwie dwa przejazdy dziennie, co było zdecydowanie zbyt mało. W Rio było bezpiecznie, choć nocne powroty do miejsc kwaterunku różnie mogły się skończyć, cały sprzęt fotograficzny musiałem bowiem nosić ze sobą. Od lat także polityka zatrudniania przez MKOL wolontariuszy do pomocy dziennikarzom nie sprawdza się. Są równie sympatyczni jak niekompetentni a w Brazylii dodatkowo językowo nieporadni.

Dużo sprzętu fotograf musi zabrać ze sobą każdego dnia?
P.N. Mój i właściwie każdego fotoreportera ekwipunek to 2 korpusy aparatów, 2 obiektywy – tzw. krótki zoom /28-70/ i długi /70-200/ oraz obowiązkowo obiektyw 400 mm zamieniany często na 600 mm, telekonwerter, oczywiście komputer, monopod i drobne akcesoria. Obowiązkowo komplet szybkich kart do zapisu danych, ja korzystałem ze znakomitych 16 i 32GB Lexarów XQD. Jakość kart i ich szybkość zapisu jest podstawą współczesnej fotografii sportowej.

A dobór tego sprzętu zależy od dyscyplin sportowych, które będą się odbywały czy zawsze ma Pan przy sobie wszystko?
P.N. Cały sprzęt mam zawsze przy sobie, ale dobór konkretnego modelu np. obiektywu zależy od konkurencji, miejsca na obiekcie, które zajmuje itd. Np. ozdoba igrzysk – bieg na 100 metrów – wymaga właściwie „filmowania” tego wydarzenia. O ile standardy współczesnych korpusów Canona i Nikona pozwalają fotografować z szybkością ok 20 klatek na sekundę, to nie wszystkie karty radzą sobie z bezkolizyjnym zapisem takiej ilości danych. Moje Lexary sprawdziły się naprawdę znakomicie.

Czy fotograf ma czas przeżywać sportowe emocje czy myśli tylko o tym najlepszym ujęciu?
P.N. Na ogół nie jesteśmy kibicami i skupiamy się na przekazaniu jak najlepszych obrazów z wydarzenia sportowego, ale naprawdę trudno być obojętnym jak np. Michael Phelps zdobywa 21 złoty medal igrzysk, Usain Bolt na trzeciej z kolei olimpiadzie z lekkością gromi rywali a Anita Włodarczyk roni łzy na podium. Przed nami dzieje się historia sportu a nam dano możliwość oglądania jej z bliska – doceniamy to.

15/08/2016 BRAZYLIA,RIO DE JANEIRO  LETNIE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE RIO 2016 KONKURS RZUTU MLOTEM NZ ANITA WLODARCZYK, MISTRZYNI OLIMPIJSKA W RZUCIE MLOTEM FOT. PIOTR NOWAK

ANITA WŁODARCZYK, MISTRZYNI OLIMPIJSKA W RZUCIE MŁOTEM
FOT. PIOTR NOWAK

14/08/2016 BRAZYLIA,RIO DE JANEIRO LETNIE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE RIO 2016 FINAL BIEGU NA 100 METROW NZ USAIN BOLT FOT. PIOTR NOWAK

FINAŁ BIEGU NA 100 METROW
FOT. PIOTR NOWAK


Ile łącznie zrobił Pan zdjęć przez te ponad 2 tygodnie?
P.N. Przy dzisiejszej sprawności zapisu kart pamięci Lexara, które są najszybszym modelem XQD na rynku, liczę ile gigabajów zdjęć zapisuję, nie liczę ilości klatek czy zdjęć. Inna sprawa ile naprawdę dobrych się wybiera. Tu muszę zaprosić na doroczną wystawę zdjęć polskich fotoreporterów obsługujących igrzyska w Rio którą organizuje Polski Komitet Olimpijski. Tu naprawdę widać czy sprostaliśmy zadaniu, czy ilość przełożyła się na jakość.

Czy wśród tej pokaźnej liczby zapisanych danych znalazło się miejsce na niewielki choć fotoreportaż z życia codziennego miasta czy zabrakło czasu i sił?
P.N. Kiedy po powrocie mija zwykłe fizyczne zmęczenie pracą na olimpiadzie, ja zawsze czuję niedosyt i chciałbym wrócić do kraju, któremu zwyczajnie nie miałem czasu poświęcić należytej uwagi. Ileż ciekawych miejsc oglądaliśmy tylko zza szyb autobusu… Pytani – jak było w Rio? – zwykle coś tam odpowiadamy, zdając sobie sprawę jak mało wiemy o tym miejscu po 20 dniowym pobycie. No cóż, nie jesteśmy turystami….

Dziękujemy za rozmowę!

Post Scriptum:
W trakcie całych Igrzysk Pan Piotr Nowak zrobił ok. 20 tys. zdjęć (!!) na co potrzebne było 80GB miejsca na kartach pamięci Lexar.

06/08/2016 RIO DE JANEIRO LETNIE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE RIO 2016 NZ RAFAL MAJKA ZDOBYWA BRAZOWY MEDAL W WYSCIGU KOLARSKIM ZE STARTU WSPOLNEGO FOT. PIOTR NOWAK

RAFAL MAJKA ZDOBYWA BRAZOWY MEDAL W WYSCIGU KOLARSKIM ZE STARTU WSPOLNEGO
FOT. PIOTR NOWAK

21/08/2016 BRAZYLIA,RIO DE JANEIRO LETNIE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE RIO 2016 MECZ PILKI RECZNEJ O BRAZOWY MEDAL POLSKA-NIEMCY NZ TRENER TALANT DUSZAJBAJEWI FOT. PIOTR NOWAK

MECZ PILKI RECZNEJ O BRAZOWY MEDAL POLSKA-NIEMCY
TRENER TALANT DUSZAJBAJEWI
FOT. PIOTR NOWAK